Vzhledem k aktuálním vládním nařízením se může setkat maximálně 6 osob, takže se akce uskuteční pouze jako uzavřená. Rituálu se zúčastí pouze členové Alopé, ale budeme moc rádi, pokud se k nám připojíte na dálku, alespoň v modlitbě, myšlence, někde u ohně, u svíčky či jak budete chtít a moci. Děkujeme.

Zimní Slunovrat je důležitá astronomická, rituální a energetická událost, oslavována velkým množstvím starověkých kultur světa. Souvisí s cestou Slunce po jeho každoroční severojižní cestě. V Mexiku se oslavuje jako znovuzrození zimního slunce, vítězného mladého bojovníka, který překonal temnotu nejdelší noci roku. Zapaluje se slavnostní oheň, kterému se nabízejí písně, tance, aromatické byliny, čokoláda a med. Také se zdobí barevnými papíry živý strom v nedalekém lese, zpívá se a pronáší se slova vděčnosti světu přírody. To je tradiční kolorit v Mexiku.

Zimní Slunovrat v keltských tradicích má mnoho rituálních praktik. V irských kalendářích se všechny rovnodennosti a slunovraty slaví v průměru každou sezonu. Jedna krypta v Irsku (stáří 3.200 př.Kr.) je během úsvitu zimního slunovratu prozářena světelným paprskem, který prosvítá stropem krypty a proniká průchodem do její komory. Na jiných místech se zimní oslavy konají tancem se začerněnými tvářemi nebo se nasazují masky. V Irsku a Walesu vyrážejí na ulici davy lidí s maskami a různobarevnými oděvy, s kostýmy ze slámy, za doprovodu hudebníků, vzpomínajíc na svátky oslavované druidy.

Slované slavili Slunovrat během nejdelší noci roku. Tuto noc se bůh Chors, který symbolizuje starověké Slunce, zmenší a umře 21. prosince. Na zimní Slunovrat proto Slované tančili obřadní tanec na počest Chorse. V Rusku a na Ukrajině je tento tanec známý jako chorovod. 23. prosince je Chors vzkříšen a stává se z něj Nové Slunce. Při jiných oslavách východní Slované pokračovali v rituálech po 10 dní. Každá rodina udělala doma oheň a pozvala své domácí bohy, aby se slavnosti zúčastnili. Děti si jako koledníci ve večerních hodinách užívali návštěvy domů a zpívali písně, ve kterých přáli štěstí. Za odměnu dostali nějaký dárek.

Program: 
Přivítání zimního Slunce za úsvitu. Příprava darů novému Slunci.
Ozdobení stromu v lese barevnými papíry a různými ornamenty.
Snídaně a návrat na místo slunovratového ohně pro přivítání Slunovratu (nastává v 11 hod.) písněmi, tanci a dary.
Slavnost zakončíme společným obědem zhruba v 15 hod.

Kdy: 21. prosince 2020, začátek v 9:30 hodin, konec cca v 16 hodin

Co s sebou: oblečení na ven do každého počasí, můžete vzít nějaké dary pro oheň (byliny – např. šalvěj, tabák, kopál apod., semínka, květiny, čokoládu, med apod.), můžete vzít také nějaký hudební nástroj, na který budete chtít při ceremonii zahrát.

Příspěvek: za akci nevybíráme žádné vstupné, můžete nám věnovat dobrovolný příspěvek na organizaci našich akcí
Cena za zázemí: 200 Kč, snídaně 80 Kč, oběd 120 Kč

Setkání povede: XOLOTL MARTINEZ, aztécký strážce moudrosti a náčelník posvátných obřadů. Je učitelem posvátných tanců, průvodcem očistných potních rituálů Temazcalli a expertem na aztéckou kosmologii, stejně jako šamanské léčivé techniky.
Díky tomu, že byli jeho předkové oddaní své kultuře a tradici, pronikl do tajných učení a bohaté kosmovize, která sahá až k počátkům věku Pátého Slunce a spojuje jeho předky s linií dávného národa Teochichimeců. Učil se různým druhům přírodní léčby, krystaloterapii, józe, taichi a pracoval s technikami přežití ve volné přírodě. Od 80. let intenzivně vyučuje mládež a děti, pořádá kurzy a semináře věnující se starodávné kultuře Mexika, stejně jako je zasvěcován do dalších domorodých tradic amerického kontinentu.