vychod slunceZimní Slunovrat je důležitá astronomická, rituální a energetická událost, oslavovaná velkým množstvím starověkých kultur světa. Souvisí s cestou Slunce po jeho každoroční severojižní cestě.

Slované slavili Slunovrat během nejdelší noci roku 21. prosince. Tuto noc se bůh Chors, který symbolizuje starověké Slunce, zmenší a umře. Na zimní Slunovrat proto Slované tančili obřadní tanec na počest Chorse. V Rusku a na Ukrajině je tento tanec známý jako chorovod. 23. prosince je Chors vzkříšen a stává se z něj Nové Slunce. Při jiných oslavách východní Slované pokračovali v rituálech po 10 dní. Každá rodina udělala doma oheň a pozvala své domácí bohy, aby se slavnosti zúčastnili. Děti si jako koledníci ve večerních hodinách užívali návštěvy domů a zpívali písně, ve kterých přáli štěstí. Za odměnu dostali nějaký dárek.

Zimní Slunovrat v keltských tradicích má mnoho rituálních praktik. Jedna krypta v Irsku (stáří 3.200 př.Kr.) je během úsvitu zimního slunovratu prozářena světelným paprskem, který prosvítá stropem krypty a proniká průchodem do její komory. Na jiných místech se zimní oslavy konají tancem se začerněnými tvářemi nebo se nasazují masky. V Irsku a Walesu vyrážejí na ulici davy lidí s maskami a různobarevnými oděvy, s kostýmy ze slámy, za doprovodu hudebníků, vzpomínajíc na svátky oslavované druidy.

V Mexiku se zimní Slunovrat oslavuje jako znovuzrození zimního slunce, vítězného mladého bojovníka, který překonal temnotu nejdelší noci roku. Zapaluje se slavnostní oheň, kterému se nabízejí písně, tance, aromatické byliny, čokoláda a med. Také se zdobí barevnými papíry živý strom v nedalekém lese, zpívá se a pronáší se slova vděčnosti světu přírody.

Právě období zimního Slunovratu si zachovává nejvíce rituálů prováděných po celém světě až do dnešních dní. Přijďte se propojit s tisíci lidmi, kteří budou tento svátek slavit po celém světě. Přijďte s námi oslavit vítězštví světla nad nejdelší nocí, začátek nového slunečního cyklu.

LichniceKdy: Slavnostní ceremonii zahájíme 21. prosince 2021 ve 12 hodin.

Kde: Oslava proběhne na historickém místě v areálu zříceniny hradu Lichnice, v srdci Železných hor, na místě opředeném mnoha bájemi a obklopeném magickou silou přírody. Hrad Lichnice se nachází ve vesnici Podhradí nedaleko města Třemošnice.

Co s sebou: oblečení na ven do každého počasí, můžete vzít nějaké dary pro oheň (byliny – např. šalvěj, tabák, kopál apod., semínka, květiny, čokoládu, med apod.), můžete vzít také nějaký hudební nástroj, na který budete chtít při ceremonii zahrát.

Příspěvek: dobrovolný příspěvek, doporučená cena je 300-500 Kč

Setkání povede: XOLOTL MARTINEZ, aztécký strážce moudrosti a náčelník posvátných obřadů. Je učitelem posvátných tanců, průvodcem očistných potních rituálů Temazcalli a expertem na aztéckou kosmologii, stejně jako šamanské léčivé techniky.
Díky tomu, že byli jeho předkové oddaní své kultuře a tradici, pronikl do tajných učení a bohaté kosmovize, která sahá až k počátkům věku Pátého Slunce a spojuje jeho předky s linií dávného národa Teochichimeců. Učil se různým druhům přírodní léčby, krystaloterapii, józe, taichi a pracoval s technikami přežití ve volné přírodě. Od 80. let intenzivně vyučuje mládež a děti, pořádá kurzy a semináře věnující se starodávné kultuře Mexika, stejně jako je zasvěcován do dalších domorodých tradic amerického kontinentu.